Párovské Lúky: inšpiratívny príklad budúcej urbanizácie
Ako si predstavujete udržateľný rozvoj územia Párovských Lúk, ktorý zahŕňa biodiverzitu, klímu, kvalitu života a spravodlivosť? Na túto otázku sa zameralo prvé tvorivé stretnutie projektu PLUS Change v Nitre.
Nitra je súčasťou projektu PLUS Change nie náhodou: klimatické zmeny majú čoraz väčší vplyv na mesto a jeho okolie, vrátane ľudí, zvierat a rastlín, ktoré tu žijú. Pre prvé tvorivé stretnutie bolo zameranie na oblasť Párovské lúky – málo využívanú, zamokrenú lokalitu na druhej strane rieky od mesta Nitra.
Prečo Párovské Lúky?
Od roku 2020 Nitra intenzívne pracuje na územnom pláne mesta – novej vízii, ktorá má byť navrhnutá v rokoch 2024 až 2026. Územný plán vytvorí rámce a podmienky pre to, čo sa musí stať v nasledujúcich desiatich až pätnástich rokoch, aby sa lepšie rozvíjalo územie v Nitre a jej okolí. Preto bola vyhlásená verejná súťaž pre architektov a projektantov, ktorí mali navrhnúť mesto budúcnosti s viacerými podmienkami, vrátane:
– Priestor pre cenovo dostupné (nájomné) bývanie s kapacitou 20.000 – 30.000 ľudí
– Viac zelených plôch na rekreáciu
– Rieka by sa mala stať ústredným prvkom a zároveň by sa mali riešiť problémy so zadržiavaním vody;
– Do plánu by sa mali zapracovať ambície mesta prepojiť ekologické siete a prejsť na udržateľnú mobilitu.
Do roku 2026 by mal byť hotový výsledný územný plán. Z tvorivého stretnutia vzišla myšlienka predložiť podnety zo zasadnutia trom uchádzačom o vytvorenie územného plánu, aby mohli tieto nápady zohľadniť vo svojich návrhoch.
Zamokrené a čiastočne nevyužívané územie Párovských lúk zohráva kľúčovú úlohu pri tvorbe tohto územného plánu mesta Nitra. Územie je dostatočne veľké na vybudovanie novej mestskej štvrte a nachádza sa len päť minút jazdy na bicykli od centra Nitry. Je v podstate prázdnym “ihriskom” na experimentovanie a rozvoj mesta budúcnosti.
Zostavila sa skupina miestnych znalcov, v ktorej boli zástupcovia samosprávy, tri (!) generácie mestských architektov, urbanisti, environmentalisti, ochranárske organizácie, mimovládna organizácia, univerzitní výskumníci a novinár. Spoločne diskutovali o otázke: Ako si predstavujete udržateľný rozvoj územia Párovských Lúk, ktorý zahŕňa biodiverzitu, klímu, kvalitu života a rovnosť?
Myslíte to vážne?
Počas prvého kola spolutvorby účastníci odpovedali na túto otázku na základe vlastných odborných znalostí. Z diskusie o rôznych víziách okamžite vyplynulo, že každý chce dychtivo myslieť kreatívne. Napríklad jeden z účastníkov, environmentalista, navrhuje časť územia premeniť na veľký aquapark s tobogánmi. ‘Ľudia potom nebudú musieť jazdiť tak ďaleko za mesto, aby sa schladili’, znela jeho motivácia. Ostatní účastníci však svorne reagovali prekvapene: “To myslíte vážne?!
Účastníci však vážne zvažovali možnosť ponechať oblasť v súčasnej podobe. Veď časť územia Párovských lúk je často pod vodou a táto pomerne plytká voda vytvára v zime nádherné veľké klzisko, na ktorom sa chodia korčuľovať ľudia z celého okolia. Napriek tejto sociálnej zložke sa však účastníci rýchlo zhodli aj na tom, že vzhľadom na problémy, ktorým mesto čelí, by bolo zachovanie tejto oblasti premárnenou príležitosťou. Ale čo potom?
Myslieť mimo škatuľu
Aby sa tento jemný chaos štruktúroval a dospelo sa k spoločnej vízii, v druhom kole boli účastníci rozdelení do troch stolov. Ukázalo sa, že dva stoly mali už veľmi podobné vízie. Oba sa rozhodli pre rozdelenie úzmeia v pomere 50:50 pre ľudí a prírodu. Dôsledkom tejto voľby je, že sa do nej nezmestí 30 000 ľudí. Trochu ďalšieho zisťovania však ukázalo, že to nie je až tak potrebné, pretože počet obyvateľov Nitry sa zmenšuje. Obyvatelia hľadajú najmä viac pohody: je potrebné viac zelene, priestoru a cenovo dostupné bývanie.
V tomto ohľade je pre účastníkov týchto stolov dôležité “spájanie a integrácia funkcií”. Konkrétnejšie: rozmanitosť budov, prevádzok a cieľových skupín. Mladí, starí, bohatí a chudobní, všetci zmiešaní a žiadne oddelené “škatule” pre kancelárie, bývanie a zeleň. Okrem zamerania sa na cenovo dostupné nájomné domy je dôležitá aj výstavba na bio báze. Pretože v tomto sa oba stoly zhodujú: betónové domy už naozaj nie sú riešením.
Obnovenie divočiny
Ľudia pri treťom stole, najmä ochrancovia životného prostredia a ľudia z organizácií na ochranu prírody, mali pevnejšie východisko pre rozdelenie územia: 80 % pre prírodu, 20 % pre ľudí. Chceli obnoviť a znovu zveľadiť prírodu ako kultúrne dedičstvo, a tým zatraktívniť územie aj pre turistov a pre voľný čas obyvateľov Nitry. Návrh, aby sa potom všetci obyvatelia oblasti usadili v jednej veľkej veži, senironý mestský architekt okamžite zamietol: “To sa jednoducho nemôžete spraviť! Nikto by tam nechcel bývať.” Aj ďalší účastníci sa vyjadrili, že tento návrh by sa neuskutočnil, pretože mesto má iné želania a túžby.
Pracujme SPOLU s prírodou
Všetci účastníci sa bez ohľadu na svoj pôvod zhodli na tom, že základom územného plánu by mala byť príroda a biodiverzita. A že by sa funkcie mali oveľa viac kombinovať, integrovať a posilňovať. Napríklad integrovať prírodu prepojením obnovenej prírodnej oblasti v Párovských Lúkach (napr. ekoduktom cez rieku) s veľkým parkom v Nitre a vytvoriť tak jeden veľký “Centrálny park”. Alebo pripomenúť pôvodnú kopcovitú krajinu s lesmi, kvetnatými poliami a lúkami zvýšením terénu v Párovských Lúkach. Tým by sa mohol vyriešiť aj problém so zamokrovaním časti územia . Okrem toho by kopec v krajine mohol poskytnúť vizuálne spojenie s protiľahlým Nitrianskym hradom, ktorý je ikonou na vrchole kopca.
Aké sú však možnosti bez zvýšovania pôdy? Aké sú možnosti, ak vodu prijmete a rozhodnete sa s ňou žiť? V súčasnosti sa s vodnými zdrojmi, ktoré sú veľmi znečistené, nič nerobí. Táto možnosť vyvoláva nové otázky. Ako by sa dala voda vyčistiť? Mohla by sa voda využiť na obnoviteľné zdroje energie alebo dopravu? A ako by sa dalo využiť to, že časť územia v Párovských Lúkach je zaplavená? Inými slovami: “Ako by sme mohli pracovať s prírodou, a nie proti nej?”, zhrnul všetky tieto otázky jeden z účastníkov.
Mesto v meste
Jedinečná poloha polí a lúk Párovských Lúk vo vzťahu k mestu poskytuje takmer prázdne plátno na vytvorenie skutočne udržateľného a odolného “mesta v meste”. Plátno, ktoré poskytuje priestor pre potreby a aktivity obyvateľov Nitry a zároveň prináša vlastný veľmi bohatý, hodnotný a citlivý prírodný ekosystém.
Územie by sa nemalo stať obytnou zónou, kde ľudia len bývajú a potom stále dochádzajú do centra Nitry za prácou, do škôl a zdravotníckych zariadení. Malo by to byť nové centrum mesta, kde už všetky dôležité funkcie sú. Územie bez áut s množstvom cyklotrás a parkovacími miestami pre autá na okrajoch územia.
Niet pochýb o tom, že Párovské Lúky, navrhnuté a rozvíjané s rozmyslom a starostlivosťou, by mohli slúžiť ako príklad dobrej praxe pre budúcu urbanizáciu, ktorá zahŕňa biodiverzitu, klímu, kvalitu života a spravodlivosť.
Príklad pre ostatných
Doteraz každý pracoval na územnom pláne Nitry najmä individuálne. Výsledkom je, že v Párovských Lúkach sa už v krátkom čase stavajú domy v dvoch lokalitách. Účastníci tvorivého stretnutia si myslia, že je to premárnená príležitosť. Tieto plány boli opäť vytvorené na základe krátkodobého uvažovania a ekonomických záujmov namiesto toho, aby sa “odvážili” spomaliť a vychádzať z jednej nadradenej vízie. “Neexistuje žiadna širšia koncepcia. Riešia len detaily”. Účastníci sú však odhodlaní s tým niečo urobiť.
V projekte PLUS Change sedia architekti a urbanisti doslova vedľa lesných hospodárov, vedcov a environmentalistov. Realisti vedľa snílkov. Ak realisti povedia: “To je príliš ambiciózne”, snílkovia odpovedia: “Všetko je možné. Nechajme to otvorené a uvidíme, čo sa podarí”. To nielenže vytvára oveľa bohatšiu víziu, ale poskytuje aj priestor na ďalšie formovanie procesu. A vyvoláva nové otázky, ako napríklad: “Mali by sme do plánov zapojiť aj ďalšie zainteresované strany, napríklad vlastníkov pozemkov v Párovských Lúkach alebo poľnohospodárov, ktorí teraz obhospodarujú pôdu?” a “Môžeme nechať časť plánov pre túto oblasť otvorenú, aby ich mohli dokončiť samotní obyvatelia, a iniciovať tak väčšiu mieru spoluzodpovednosti?”
Tak či onak, na konci stretnutia si všetci účastníci uvedomia: Ak to urobíme správne, Párovské Lúky sa môžu stať inšpiratívnym príkladom pre budúcu urbanizáciu v celom území, dokonca aj v krajine.
Text: Merel van der Lande